Ne, to není výzva ke kanibalismu, svoje ratolesti můžete nechat, aby si v klidu užívaly dětství. Pokud do věty z titulku doplníme čárku, získá sdělení zcela jiný význam: „Pojďte jíst, děti.“ Dalším známým případem je věta: „Omilostnit nelze, popravit“ – a její optimističtější varianta: „Omilostnit, nelze popravit.“ A ještě přidáme panovníkovo osudové dilema: „Válku, ne mír“ – nebo „Válku ne, mír“?

Na těchto extrémních příkladech je vidět, jak důležitá, někdy i životně, je čárka. Toto interpunkční znaménko odděluje věty v souvětí, jednotlivé složky několikanásobných větných členů, volně vložené či připojené výrazy, oslovení a také částice nebo citoslovce.

Čárky tedy nejsou ve větách jen pro okrasu a nemůžeme je libovolně sázet, kam se nám zlíbí. Naopak ovlivňují zásadním způsobem význam sdělení a texty jsou pak díky nim přehledné a srozumitelné. Nelze proto vyslyšet volání některých lidí po tom, aby v zájmu zjednodušení češtiny byly čárky zrušeny.

Právě naopak, bez nich by docházelo k mnoha nedorozuměním. Například: Řekni to Karle.“ Tady se má něco dozvědět dívka Karla. Ale: „Řekni to, Karle“ vyzýváme Karla, aby nám něco sdělil.

Nebo jiný příklad: „Učitel mi řekl, abych to dopsal a odešel.“ To znamená, že až to dopíšu, mám odejít. Na rozdíl od: „Učitel mi řekl, abych to dopsal, a odešel“, kde se vzdálil učitel poté, co mi zadal úkol.

A do třetice: „Šéf mi vysvětlil, co bude mou prací hned první den.“ Dozvěděl jsem se tedy, co budu dělat první den v novém…

I_obalka_R46_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte