Paleochora, městečko na jihovýchodě Kréty, strategické místo kdysi přepadané a dobývané Saracény, Turky, Araby a piráty. Vévodí mu zubatá pevnost, kam se místní uchylovali před nájezdníky. Pláže a nad nimi jsou vysoké hory porostlé starými olivami. Některé jsou prý staré dva tisíce let. Teď zrovna venkované prostřeli pod stromy sítě a do nich sklepávají zelené bobule. Žijí z oliv a z turistů. Jenže ti letos nepřijeli. Chudáci domorodci přestavěli skromné chalupy z kamene, jaké vidíme už jen ve filmu Řek Zorba, na penziony a hotely. V úzkých uličkách starého města je v každém domě kavárna, bar nebo restaurace. Zejí prázdnotou. Běda. Napadá mě, že kdyby tu všude byli turisti jako před lety, nebylo by snad v moři k hnutí.

A tak sladce splývám s vodou, houpám se na vlnách a pak se toulám uličkami. V jedné kavárně si dám limonádu, v jiné za rohem zmrzlinu a k polednímu zas v jiné frappé. Kolem desáté hodiny se začnou objevovat stálí zákazníci, dědečkové. Už vidím toho vyschlého na kost, jak se opírá o hůl, jež se podobá svíjejícímu se hadu, který právě ustrnul. A přichází ten tlustý, obličej plný úsměvu, až přetéká. Dědové z okolí se shromažďují vždycky u stejného stolu a servírka přináší kávu, někdy malé pivo. Šourají se z postranních uliček a ze dvorků. Jsou rádi, že přežili noc, že jsou stále naživu a mají si co povídat. Stáří jako by vrátilo do jejich tváří jakousi chlapeckou zvědavost.

Stáří jako by vrátilo do jejich tváří…

I_obalka_R45_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte