0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda25. 10. 20204 minuty

Symbolická rezignace

Jaroslav Faltýnek zůstává pro Andreje Babiše nepostradatelným mužem

Můj odchod je symbolickým uznáním viny za schůzku s ministrem Prymulou na nevhodném místě,“ oznámil v pátek místopředseda ANO Faltýnek po setkání se svým šéfem. Premiér ho krátce předtím vyzval k rezignaci – poté co se dozvěděl, že se jeho klíčový pobočník sešel s ministrem zdravotnictví ve vyšehradské restauraci v době, kdy platilo vládou nařízené „protipandemické“ uzavření hostinských služeb (a navíc se v prostorách pohybovali bez – vládou nařízených – roušek). Jaroslav Faltýnek slíbil, že do čtrnácti dnů dá k dispozici post předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO, a pokud si to jeho členové budou přát, rezignuje. To je ale jen velmi málo pravděpodobné.

„Jaroslav Faltýnek je pro Andreje Babiše, který se neorientuje v poslaneckých formalitách, nepostradatelný. Umí si vše spočítat, ví, čeho chce dosáhnout a jak to udělat. Ve sněmovně se vše s hnutím ANO domlouvá přes něj,“ popsal Faltýnkovo postavení poslanec za STAN Jan Farský.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

O post místopředsedy hnutí už jednou Jaroslav Faltýnek přišel. Na sjezdu hnutí ANO v březnu 2013 na křeslo Babišova zástupce kandidoval, ale nebyl k předsedově nelibosti zvolen. „Jsem nemile překvapen, že jste nezvolili osobnost s takovou podporou předsedy i krajů,“ komentoval to tehdy Babiš. O čtyři roky později už byl Faltýnek zvolen skoro jednohlasně. Teď ho Babiš ale vyzval k rezignaci. Pro Jaroslava Faltýnka je to první veřejné vyjádření nedůvěry od šéfa, pod kterým pracuje od roku 2001. Andrej Babiš Faltýnka podržel zejména v posledních…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc