Mohlo to být hezké gesto, že to s koncem uhlí myslíme aspoň trochu vážně. Kde jinde začít než u odstavení největší, nejstarší a nejšpinavější uhelné elektrárny?

Ale žádné gesto nebude. Většinově státní ČEZ oznámil, že elektrárnu Počerady prodá už letos firmě Sev.en Energy Pavla Tykače. Tomu patří sousední mostecké doly, což znamená, že místo vypnutí roztopí Počerady na plný výkon. Tak jako to udělal před lety po převzetí elektrárny ve Chvaleticích.

ČEZ je v operaci vlastně nevinně, o prodeji už bylo rozhodnuto loni. Teď jen Tykač nabídl místo dvou miliard o půl miliardy víc, aby měl Počerady o tři roky dřív. Chyba je na straně vlády. Měla „své“ firmě nabídnout to, co Tykač, a zabít tím dvě mouchy jednou ranou. Zaprvé skokově snížit pálení uhlí a zadruhé nepouštět místo, kde jednou vyroste čistší a výdělečná elektrárna na plyn.

Tu si nyní může začít chystat Tykač. A kdo ví, možná mu na ni ještě všichni přispějeme. Vždyť co jiného v tomto státě čekat než náhlé rozpomenutí, že ten útlum uhlí vlastně chceme, jen jsme na to přišli až teď? Uvidíme, ale třeba stát časem nasadí celé akci korunu tím, že nechá Tykače v Počeradech pár let vydělávat a pak mu výměnu kotlů zadotuje.

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1014

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte