Evropští poslanci na sklonku minulého týdne těsnou většinou zamítli návrh části svých kolegů, aby se v prostoru Evropské unie nesměly prodávat vegetariánské burgery, steaky, vegepárky a sójové maso. Přesněji řečeno: mohly by se dál prodávat, ale musely by se jmenovat jinak. Část poslanců podporovaná agrárními svazy se tím snažila zabránit údajnému „matení lidí a neférové konkurenci ze strany výrobců zboží čistě na rostlinné bázi“, jak to zdůvodnil lídr největší zemědělské zájmové skupiny při EU Pekka Pesonen.

S Pekkou Pesonenem souhlasilo české ministerstvo zemědělství. Zdejším zástupcům v unijním sněmu doporučilo, aby při hlasování zákaz názvů vegeburger a vegepárek podpořili. Martin Pýcha, šéf Zemědělského svazu ČR, po Agrární komoře ČR druhé nejvlivnější zemědělské lobby v zemi, pak vzkázal výrobcům vegetariánských pochutin, aby si laskavě našli název odpovídající složení jejich produktů, když už je musí vyrábět. „Třeba placka s rostlinnou příměsí nebo emulgovaná hmota ve střívku,“ uvedl pro tisk.

Od dob sporu o pomazánkové máslo tu zjevně došlo k argumentační otočce. Tehdy se přitom řešila stejná věc: komunistická náhražka másla, která obsahovala jen minimum mléčného tuku, se musela na popud části potravinářů přejmenovat, protože svým názvem mátla spotřebitele. Ministerstvo zemědělství se ale v tomto případě postavilo proti a táhlo boj až k soudu EU, kde ho definitivně prohrálo v roce 2015. Z pomazánkového másla se stal za roky bojů mučedník evropské integrace, a…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte