V roce 2016 jsem byl jedním z těch, kteří nevěřili, že by mohl Donald Trump zvítězit v prezidentských volbách. Jako mnoho ostatních jsem sledoval průzkumy veřejného mínění a domníval se, že indikují dostatečné množství voličů hlasujících proti němu. Myslel jsem, že ho Američané prohlédnou. Byl prostě příliš podivný, vulgární, v mnoha tématech totálně nevědomý a patologicky neschopný říkat pravdu, často i v úplně triviálních otázkách. Během kampaně například tvrdil, že se setkal s Vladimirem Putinem, což se dalo velmi snadno vyvrátit.

O Trumpově prohře mě ale ze všeho nejvíce přesvědčila moje víra v jinou Ameriku. Trump katapultoval sám sebe na politickou scénu s pomocí tvrzení, že Barack Obama není Američan, tedy bezostyšnou snahou zneužít předsudky bělochů proti černošskému prezidentovi. Svou kampaň zahájil výpady proti Mexičanům. Navrhl „úplné a naprosté“ uzavření hranic všem muslimům z jakékoli části světa. V průběhu celé kampaně nepřestal urážet cizince a menšiny.

Nevěřil jsem, že se tohle bude Američanům líbit. Do Spojených států jsem přijel v roce 1982, uprostřed hluboké recese, jako student na stipendium, s hnědou kůží, podivným jménem, bez peněz a bez kontaktů. Nalezl jsem zemi, která mě přivítala s otevřenou náručí. Dodnes si pamatuji, jak byli Američané přátelští a upřímně vřelí a jak mě to udivovalo. To, že jsem muslim, jsem si vlastně uvědomoval víc v Indii než v Americe.

Změna

S trumpovským obnaženým rasismem jsem se setkával velmi zřídka, možná…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte