Podzimní politická sezona začala pro lídra Francie zostra. Kvůli nárůstu nákazy koronavirem zakázal Emmanuel Macron bezmála dvaceti milionům Francouzů ve městech vycházet večer z bytu. A krátce předtím se pustil do něčeho, o co se marně pokoušejí všichni francouzští prezidenti posledních dvacet let: „reformovat“ islám. Francouzi se ihned začali přít, jestli chce centrista Macron s ohledem na volby v roce 2022 „ukrást“ voliče spíše mainstreamové pravici, nebo svojí hlavní vyzyvatelce, lídryni krajní pravice Marine Le Pen. Pro české publikum je však zajímavější ústřední bod Macronova plánu, ve kterém proti sobě stojí několik krvavě vybojovaných práv a svobod člověka a občana.

To nemůžete dělat vy

V šedesátimilionové Francii je necelých šest milionů muslimů a většina z nich žije běžný francouzský život: chodí do práce, děti do škol, platí daně a občas zajdou do mešity. Okolo dvaceti tisíc podle francouzských tajných služeb naopak už vyměnilo francouzštinu za arabštinu a den tráví se sluchátky na uších posloucháním radikálních kleriků po internetu a sněním o tom, že se jednou zapojí do svaté války proti nepřátelům islámu. Macron prohlásil, že vytvořili v zemi „paralelní společnost“ a on by ji rád rozbil.

Hlavním nástrojem má být státem dozorovaná výchova imámů. Praxe je dosud taková, že Francie nechává vedení mešit církvi a v těch často působí zahraniční imámové. Platí je tak cizí stát s motivem, který nemusí souznít s francouzským přístupem. Nejčastěji se jedná o…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1240

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte