Odpadky v Krkonoších
Krakonoš, lyžníci a ubrousky. (Sněžka z východní strany) • Autor: Matěj Stránský

V půlce minulého týdne napadl na vršky Krkonoš sníh a zakryl letošní turistickou úrodu. Kromě rašeliníků, lišejníků a prvosenek patří už několik let k nejčastějším prvkům tohoto kousku země kapesníčky, voňavé ubrousky, obaly od sušenek a sem tam plastová lahev. Víc návštěvníků znamená v Krkonoších víc odhozených odpadků. Každoročně je to jedna nákladní tatrovka (řeč je jen o odpadcích, které se strážcům a úklidovým dobrovolníkům podaří najít). Teorie je zdánlivě jednoduchá – proč by měl být problém, aby si každý to, co nahoru přinesl, odnesl zase dolů? V praxi je snaha o čisté horské stezky složitá psychologická bitva na mnoho let.

Viděli jste to?

Cesta ze Sněžky na české Pomezní Boudy a do polských Kowar a Karpacze je na nejvyšších českých horách jedna z nejobšlapanějších. Na Sněžku nebo kousek pod ni se dá vyjet lanovkou z obou stran hranice. Dolů to není víc než deset kilometrů a hlavně klesáním, takže vlastně příjemná procházka. Na konci září, když se letní turistická sezona chýlí ke konci a podzimní deště ještě nezačaly s přirozeným úklidem, to tady vypadá následovně: každých deset kroků leží na zemi aspoň jeden papírový kapesník nebo vlhčený ubrousek. Někdy osamocený, někdy na hromádce. Každých šedesát kroků je vidět, že někdo si zalezl mezi stromy nebo kleč a tam, nijak zvlášť daleko od cesty, definoval přírodní toaletu. U chaty Jelenka, na Sovím sedle a u Jeleního přístřešku, tří oblíbených odpočinkových zastávkových míst, je několik plechovek vklíněných…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte