Usti ryby Becva
Případ mrtvé řeky se ocitl na mrtvém bodě. (Rybáři se snaží do Bečvy vysadit znovu ryby, 10. říjen 2020) • Autor: Stanislav Heloňa

Teď když víme, že šlo o kyanidy, věříme, že najít zdroj znečištění bude otázkou hodin.“ Tuhle větu napsal 25. září na Twitter ministr životního prostředí Richard Brabec. Reagoval na rostoucí tlak veřejnosti, která se chtěla dozvědět, kdo o pět dní dříve otrávil řeku Bečvu jedovatou látkou a pozabíjel všechno živé na třiceti kilometrech jejího toku. Od ministrova tweetu uplynuly skoro čtyři týdny a identita pachatele je pořád neznámá. Odborníci na jedovaté látky i ekologové se přitom shodují, že šance na dopadení viníka s každým dnem klesá.

Limit technických důkazů

Prvním, na koho padlo podezření z otravy Bečvy, byla chemická továrna Deza z koncernu Agrofert. Důvod byl nasnadě – rybáři, kteří si otrávené řeky všimli jako první, podle výskytu mrtvých ryb umístili počátek jejího otráveného úseku zhruba do míst, kde leží právě obří chemička. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka však jakoukoli zodpovědnost odmítl s tím, že Deza s kyanidy nepracuje. Také Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uvedla, že vzorky odebrané u výpusti z čistírny odpadních vod z Dezy byly toho dne v normě. Na továrně přesto zůstala stopa podezření. Mluvčí Hanzelka totiž později připustil, že s kyanidy je to v jeho podniku složitější: chemička je „odbourává“ při zpracování dehtů a ve „stopovém“, zákonem dovoleném množství je vypouští do Bečvy. Podezření vyvolal i fakt, s jakou rychlostí inspekce „Babišovu“ továrnu vyškrtla ze seznamu podezřelých.

Na konci září kriminalisté přinesli informaci,…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte