Fronty před úřady ještě před otevírací dobou, přeplněné čekárny i zahlcený rezervační systém – a k tomu nyní ještě přistupují obavy z nákazy covidem v čekajících davech. Obnova řidičských průkazů letos potkala a ještě potká dohromady téměř devět set tisíc lidí. Většina z nich navíc výměnu kvůli jarní vlně koronaviru odložila na léto a podzim, takže návaly se nyní scházejí s druhou vlnou pandemie. Návštěva úřadu je podle ministerstva zdravotnictví na škále od jedné do devíti na pátém stupni rizikovosti, a současná situace tak vznáší nároky na dodržování hygienických opatření, ale také otázku, jak je na tom digitalizace této agendy, o které se stále mluví.

Systém je dnes nastaven tak, že na úřad je nutné jít dvakrát. Jednou o průkaz zažádat a přibližně za čtrnáct dní si přijít pro doklad. A zefektivnit fungování úřadu tak, aby nedocházelo ke vzniku velkých skupinek, není jednoduché ani na jedné straně přepážky. Větší počet zaměstnanců by teoreticky zrychlil odbavování. Zároveň to však zvyšuje riziko nákazy a karanténa by tak mohla ochromit celý úřad. „Museli jsme naopak upravit pracovní dobu, aby nedošlo k rozšíření nákazy,“ říká mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Situaci zatím pomáhal zvládat on-line rezervační systém: lidé se tak rychleji dostanou na řadu a vyhnou se většímu riziku nákazy. Do systému se mohou přihlásit vždy ráno, kdy se uvolní termíny na další dny či týdny. Nyní jsou ale během několika minut plné. Další způsob, jak předejít čekání, byl vyrazit…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte