Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Kultura

Vzduch je čistý

Žáci, připravte si vlastivědu. Praotec Čech vystoupal na horu Říp a pravil, tohle je země zaslíbená, mléko, strdí a tak dále. Od té doby ovšem pod Řípem vyrostla rafinerie a dálnice a uhelná elektrárna. A nejen tam, ale taky všude, kde vládl Lech a Pech a všechna ta knížata a vévodové tehdy a nyní. Takže, žáci, nedivte se, že trendem roku 2020 je čistý vzduch.

Vyplývá to z analýzy marketingové agentury Euromonitor. Ano, žáci, tušili jsme to, je to přeci asi tak třetí téma (po plastech a drůbežárnách), na které přijde řada ve sborovně u kávy a cigarety. Motorem takových debat jsou znepokojivá data, například AQI (air quality index), k nalezení třeba na aqicn.org. Víte, že v Karviné je právě teď AQI 280, když přitom všechno nad 300 je kvalifikováno jako „zdravotní hazard“? Pod Řípem v Kralupech mají AQI 152, což je pouze „nezdravé“. Ovšem ještě horší jsou světové megalopole, jako je Bombaj (852) či Peking (391). Následky jsou dostatečně známé: šedá mlha, nemoci dýchacího ústrojí, zvýšený počet úmrtí na rakovinu, infarkt a mrtvici.

Dřív se ovšem špatný vzduch bral jako věc, o které se rozhoduje někde vysoko, mnohem výš, než je Říp. Dnes to spíš vypadá, že každý spotřebitel si může svůj vlastní čistý vzduch sám opatřit a zaplatit. Svědčí o tom také rostoucí prodej čističů vzduchu. Takzvané air purifiers jsou malé přístroje, které proženou vzduch přes důmyslné filtry zvané HEPA. Ty dokážou zadržet i nejmenší prachové částice o velikosti 0,3 mikronů; pro srovnání vlas kněžny…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.