Kultura

S cejchem otroka

Do nejtemnějšího období britských dějin zasadila debutující ostrovní spisovatelka Laura Shepherd-Robinson strhující a barvitý historický thriller Krvavý cukr. Na anglické půdě se sice garantují svobody, avšak celé impérium těží z obchodu s otroky, kteří v přístavních městech jako Deptford na svá práva nedosáhnou a jsou chápáni výhradně jako majetek. Právě to chce roku 1781 od základů změnit protagonista, kterému se od dob oxfordských studií přezdívá Tad a jenž jako jeden z mála lidí z vyšších kruhů nenosí paruku, protože mu to přijde nedemokratické. Umučené tělo vášnivého abolicionisty se však najde visící na háku s vypálenou značkou otroka.

Úkolu objasnit smrt se ujme jeho přítel z mládí Harry. Sám má politické ambice a chápe, že úřady se v důsledku obchodních úmluv a korupce spřáhly s otrokáři, ale na druhé straně má jako hrdina z americké války za nezávislost svoje principy, které převáží. Postupně se tak dostává na kloub podvodu, kdy byly z plavidla mířícího do Karibiku hozeny přes palubu desítky otroků proto, že docházela voda, načež syndikát hodlal údajnou „přirozenou ztrátu“ kompenzovat z pojistky. A zdá se, že Tad musel zemřít proto, že tyto nekalé praktiky poodhalil.

Autorka se volně opírá o skutečný masakr na lodi Zong a historickými detaily nešetří: od otrokářských trestů zahrnujících bič a palečnice po pouta a obojky. Chmurnou atmosféru pak dokreslují pachy síry, dehtu, jatek a říčních splašků, jakož i zvuky z námořnických hospod a nevěstinců. S…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte