SpaceX Starship 'Starhopper' Mars Mission Vlády zklamaly, nastupují soukromníci. (Starship Elona Muska startuje z Marsu) • Autor: SpaceX / Zuma Press / Profimedia

Už jste absolvovali vyhlídkový let kolem Měsíce? Ale jistě aspoň máte cvičeného šimpanze, který vás vozí po městě coby šofér. Cizí jazyky si nahráváte do přídavné paměti v mozku, potravu za vás ve střevech tráví nanoroboti. Na prázdniny cestujete automaticky řízeným letadlem vybaveným emocemi, které se bojí havárie stejně jako člověk. Těžkou práci převzali inteligentní roboti, zapeklité problémy civilizace konzultují lidé s mimozemšťany. A těšit se z tohoto krásného nového světa budete dlouho – dožijete se totiž alespoň sto třiceti let.

Některé z uvedených předpovědí každodennosti v roce 2020 pocházejí z šedesátých let minulého století, a lze tedy pochopit, že se tak úplně nestrefily. Jiné, třeba o vzniku stroje s vědomím a emocemi, jsou ale staré jen 15 let. Proč se tak mýlily, a které prognózy naopak mířily do černého? Vybrali jsme několik oblastí, z nichž přicházely nejfantastičtější vize – kosmonautiku, genetiku a umělou inteligenci. A doplnili je kapitolou o životním prostředí coby sféře, na níž závisí přežití lidstva.

Umělci v kosmu

Planety u jiných hvězd, jedna dokonce v obyvatelné zóně u té vůbec nejbližší, Proximy Centauri. Temná energie urychlující rozpínání kosmu, zachycení gravitačních vln, konečné důkazy existence černé díry v centru Mléčné dráhy – astronomické objevy uplynulých třiceti let dramaticky změnily naše chápání vesmíru. Ale pokud jde o kosmické lety, nedostali jsme se ani za zemská humna, tedy oběžnou dráhu naší planety.

[image id=…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte