Čínská společnost Huawei se pomocí české právní kanceláře pokusila zpochybnit varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), které Huawei vyřazuje z možnosti podílet se v Česku na provozu či budování strategických kybernetických uzlů ve stávající síti i v připravované 5G. Když hodně zjednodušíme skoro stopadesátistránkovou právní analýzu, tak najatí právníci říkají, že v demokratickém státě nesmí být někdo bezdůvodně, bez doložených výhrad vyřazen z podílu na trhu. Jenže v případě bezpečnosti státu platí jiná pravidla. Obecně se v Česku moc nepochybuje, že Huawei je pro tuzemsko bezpečnostním rizikem, ale oficiálně to řekl jen NÚKIB. Proto útok směřuje proti němu. NÚKIB jistě dokáže výhrady Huaweie odrazit, ale bez ohledu na to by měla na právní analýzu Huaweie zareagovat především vláda.

Evropské léto

Huawei neměl letos v Evropě šťastné léto. Přišel o možnost podílet se na stavbě 5G sítí ve Velké Británii a vzápětí i ve Francii. Podobný osud čeká firmu s největší pravděpodobností v Itálii a Polsku. Německo s přímým zákazem asi nepřijde, ale podmínky udržet se na tamním trhu budou mít čínské společnosti velmi ztíženy. Evropská unie vydala doporučení svým členům, jak posuzovat rizika dodavatelů špičkových IT technologií, a i když slovo Čína nepadlo, je jasné, že Huawei nebude mít v Evropě mnoho šancí. Ty ztratil už v USA, Austrálii a dalších neevropských státech.

Zmíněné země a EU přebraly v postupu proti Huaweii argumentaci právě…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte