60A_foto-Milan-Jaros

Když jde člověk krajinou, tak na něj během stmívání doléhá tíseň a dějiny,“ říká Jan Senft o procházkách rodným Posázavím, které prozkoumává už od dětství: „Ale je to krásná tíseň, posvátná bázeň. Krajina si s sebou všechno nese a nezapomíná. Často se mi stane, že na mě nějaké místo zapůsobí a až poté zjistím, že tam došlo k něčemu trýznivému. Potkávají se tam osudy.“ Písničkář Senft, který vystupuje pod jménem Člověk krve, zná ve svém kraji každý kout, každou lesní cestu, kapli i stavbu, jež něco pamatuje.

Se zaujetím vypráví historii Stříbrné Skalice, která je mu domovem. Těch pár kroků, jež vedou z náměstí na vršek ke kostelu svatého Jana Nepomuckého, jehož varhany využil na novém albu, doprovází líčením husitských bojů. Na lavičce pod zvonicí zmíní příběh statku, kde kdysi došlo k sebevraždě a od té doby zarůstá opuštěný v lese. Vzpomene osud hajného Houžvičky, který přežil nasazení na válečné frontě, ale po návratu ho v roce 1918 chladnokrevně zavraždili pytláci a dodnes to připomíná smuteční kříž.

Vše, co Senft říká o svých toulkách, lze vztáhnout i na jeho písně. Také v nich se prolínají osudy, živí komunikují s mrtvými, minulost se dožaduje pochopení a krajina má svou paměť. Na vynikajícím debutovém albu nazvaném V kuchyni spojuje svébytným způsobem tradici tuzemského folku s ozvěnami trampské písně, mordýřských balad i duchovních proudů v české hudbě s ryze moderním pojetím písničkářství, které přeje mužské citovosti. Člověk krve vypráví příběhy…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte