Máme tu kozí léto. Ano, to je to období slunečných dnů na konci léta. Ano, říkalo se mu babí léto. Ale teď se jmenuje kozí – protože se využívá na cestování s kozami. Ano, cestování, ano, s kozami. Takzvaný goatpacking, tedy putování s kozou či kozami je totiž trend. Znamená to navštívit půjčovnu, opatřit si kozu, pokud možno s postrojem, naložit jí bagáž a vyrazit na výlet. Zní to jako nápad z dílny egomaniackého youtubera. Ale kupodivu není.

Jak se dozvíme při procházení obsáhlých zdrojů k tématu goatpackingu, koza je zvíře, které se dobře hodí k nošení nákladů a tahání vozíku, a některé kultury ho tak používají už dávno. Je nenáročnější a lépe ovladatelná než oslík nebo mezek. Stravování řeší sama, cestou se průběžně pase. Navíc je to zvíře-turista: ujde 20 či 25 kilometrů za den, zvládne i les nebo horský terén. Unese asi čtvrtinu svojí váhy, tedy zhruba 5–15 kil, jednotlivá plemena koz a jednotlivci se dost liší velikostí, a tedy i nosností. Jako nejlepší nosič se osvědčuje kastrovaný kozel čili hňup – na vandr tedy nejlépe s hňupy.

A je tu ještě jedna výhoda. Současný člověk rozhodně nemá zájem mazat si nové boty v močůvce a slepičincích. Od zemědělských zvířat vyžaduje to, co od ostatních tvorů: aby byla přizpůsobivá, roztomilá a instagramovatelná. A to všechno kozy splňují. Dokazují to ostatně i další módní kratochvíle jako třeba kozí jóga, tedy cvičení jógy ve výběhu s kozami – i to se již několik sezon se střídavými úspěchy praktikuje.

Upozorňujeme ale, že…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1261

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte