Na první pohled to vypadá jako vcelku nudná technikálie. Ve finále ale nejde o nic menšího než o podobu české krajiny v následujících desetiletích. Státní podnik Lesy ČR, největší tuzemská lesnická firma, plánuje od Nového roku výrazně pozměnit svoji vnitřní strukturu. Jak vyplývá z vnitřních dokumentů firmy, které má Respekt k dispozici, dosavadních jedenáct krajských ředitelství nahradí sedm oblastních organizací (přičemž ředitelství v Šumperku, Brně, Liberci a Plzni zanikne). Sloučit se mají některé lesní správy a z dosavadních sedmi správ toků (Lesy ČR spravují čtvrtinu všech tuzemských toků) pak mají zaniknout všechny. Jako zcela nový útvar vznikne Závod lesní techniky, který má sloužit jako pružnější technický servis pro boj s kůrovcem.

Firma, která je kvůli kůrovcové kalamitě i nízkým cenám dřeva ve znepokojivé ztrátě (jen za letošek je odhadována na dvě miliardy), plán zdůvodňuje snahou o „optimalizaci a zefektivnění organizační struktury podniku“. Kritici z řad lesnických expertů i zástupců environmentálních organizací však upozorňují jednak na fakt, že Lesy plánovanou změnu dosud neprojednaly se samosprávami, jichž se změny dotknou, ani s odborníky. Lesy se brání argumentem, že dotčení hráči budou včas informováni. Řada výtek ale míří i ke konkrétní podobě reorganizace, která bude mít podle odborníků opačný efekt, než jaký podnik slibuje: zejména ve sloučených lesních správách může být boj s kůrovcem méně efektivní. „Větší celky, které budou mnohem obtížněji…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1768

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte