Srpen je měsíc, kdy si řada poslanců ještě užívá letní pauzu. Naopak v kabinetu je docela živo: ministři se horečně snaží vyjednat pro své rezorty co nejvíce peněz z příštího státního rozpočtu. Ministerstvo financí, které má erár na starosti, zatím nechce detaily návrhu pro rok 2021 komentovat s vysvětlením, že se „bude finalizovat“ až v polovině září po makroekonomické predikci odhadující celkovou výši příjmů do státní kasy. Předseda vlády i ministři už nicméně na tiskových konferencích a při rozhovorech mluví o tom, kam všude peníze půjdou.

Andrej Babiš v polovině srpna v souvislosti s příštím rozpočtem oznámil, že třemi prioritami jeho vlády jsou zrušení tzv. superhrubé mzdy, zvýšení důchodů a investice. Pokud jde o superhrubou mzdu, která představuje celkové mzdové náklady zaměstnavatele na zaměstnance, po jejím zrušení by lidem v peněžence zůstalo z výplaty o pár stovek až tisícovek navíc, stát by ale zároveň o část příjmů přišel. O tom, zda bude superhrubá mzda zrušena, nicméně zatím ve vládní koalici ANO a ČSSD nepanuje shoda. Její plošné zrušení by stát vyšlo asi na 90 miliard korun.

Co se týče druhé priority, tedy navýšení důchodů, Babišova vláda chce kromě zákonem dané valorizace, která seniorům od ledna měsíčně přilepší o 840 korun, přidat navrch ještě další peníze. „Důchody jsou stále nízké, budeme hledat způsoby, jak navyšovat,“ řekl Babiš. Ministryně financí Alena Schillerová minulý týden v deníku Blesk prohlásila, že vláda chce důchodcům ještě před…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte