Dala by se podle toho natočit komedie, která by mohla sloužit jako škodolibá reklama na Babišovo řízení státu. I když je třeba říct, že legrace to už brzy být nemusí.

Minulé pondělí Rada vlády pro zdravotní rizika pod vedením premiéra Andreje Babiše rozhodla, že Česko zavede od září povinnost nosit roušky ve školách, obchodech, restauracích nebo u kadeřníka. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nařízení vlády ve středu vyhlásil.

Vzápětí se strhla lavina veřejného nesouhlasu, takže například v anketě Babišova serveru iDNES.cz vyšlo hlasování 27 tisíc ku třem tisícům hlasů proti povinnosti nosit roušky. I podle ohlasu na sociálních sítích nebylo těžké dojít k závěru, že Češi už roušky nosit nechtějí.

Mistr v odhadu veřejných nálad Babiš, který dříve tvrdil, že jeho kabinet rozhoduje podle toho, co řeknou epidemiologové, evidentně znervózněl. Ve čtvrtek prohlásil, že „vláda vnímá reakce lidí“, a zkritizoval Vojtěcha za to, co se nikdy nedá změřit – za špatnou komunikaci.

Věci vzápětí nabraly rychlý obrat. Ještě ten den (ve čtvrtek) svolal ministr Vojtěch tiskovou konferenci a ohlásil, že povinnost nosit roušky ve školách, obchodech, restauracích nebo u kadeřníka padá. „Byli jsme ujištěni, že jsme schopni na zhoršenou situaci poměrně promptně reagovat,“ prohlásil Vojtěch.

Proč o stejné věci nebyl „ujištěn“ už v pondělí a jak chce Babiš s tímhle stylem řízení zajistit svému klíčovému ministrovi potřebnou důstojnost, zůstalo nezodpovězené. Nejdůležitější otevřenou…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2475

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte