Před lety zpívala skupina Greenhorns v písni Oranžovej expres: „Kam jedeš, tuláku? Nevím. Na New York? Nevím. Nebo na Nashville? Nevím, mně stačí, když slyším, jak ty pražce drncaj, důdá, důdá…“ Po zrušených konferencích v USA, Německu a Francii a odvolaných přednáškách na univerzitách ve Španělsku, Švédsku a Hongkongu se mi profláklý song Zelenáčů vybavil ve vlaku na první služební cestě od vypuknutí koronavirové epidemie – do Brna.

Když v březnu začaly mé pečlivě naplánované pracovní cesty padat jedna po druhé jako kostky domina, překvapilo mě, že pocit, jenž převažoval, byla úleva. Uvědomil jsem si, že s trochou nadsázky jsem posledních třicet let byl stále na cestách. Jsem zcela srozuměn se skutečností, že věda je založena na mezinárodní výměně zkušeností a spolupráci, a jezdit po světě mě v podstatě stále těší. Letos na jaře mi ale došlo, jak moc mě také baví sedět chvíli na zadku v práci, dohánět mnohaleté resty, dopisovat články, na jejichž rozdělané verze už padal prach, protože nikdy nebyl čas, a v klidu přemýšlet, jak dál s našimi výzkumy. A uvědomil jsem si, kolik práce se zahraničními kolegy či konferenčních výměn informací se dá realizovat přes Skype či Zoom.

Zápecnické období mi vydrželo asi čtvrt roku a bylo jedním z nejproduktivnějších během mé dosavadní vědecké kariéry. V červnu však u mě naplno vypukly cestovní abstinenční příznaky. Začala mi chybět nejen fyzická přítomnost kolegů na konferencích a seminářích, ale i věci, které normálně beru jako…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte