Shelter on Szrenica Mountains - Szklarska Poreba - Giant Mountains
Sem je to do kopce a odsud už jen šedesát kilometrů. (Nejzápadnější krkonošská chata Szrenica)

Je to přesně sto kilometrů. Můžete jít týden nebo tři dny. Nebo, když máte spolehlivé boty a trochu kuráže, trasu projít za den a noc. A nemusíte ji zdolat celou. Možností, odkud sestoupat do podhůří, je spousta. Stejně jako chat a penzionů na hřebenech a v údolích, kde lze přespat, v pohodlí i skromně. Nebo velmi skromně, ve spacáku vedle cesty či v turistickém přístřešku. Ať se rozhodnete jakkoli, cestou přes Jizerské hory a Krkonoše toho uvidíte spoustu.

Cesta končí v Trutnově na náměstí, takže pokud si potrpíte na symboliku, vyrazte z náměstí libereckého. Jinak je ale lepší se místní dopravou dovézt do Bedřichova ke stadionu a začít cestu tady. Když je cesta bohatá na chaty s postelemi, je bohatá i na chaty s občerstvením, což zjistíte hned po prvních třech kilometrech na Nové Louce. Z Nové Louky stoupejte na Čihadla, po asfaltové a betonové cestě, která se zničehonic vyhoupne mezi hřebenová rašeliniště. Jste na horách. Nebojte se ošklivého počasí, když trochu prší a je mlha, je tahle část Jizerských hor nejhezčí. A máte šanci, že v bufetu Na Knejpě vedle Velké klečové louky nebude fronta na půl hodiny.

Hory jsou ale hezké i za hezkého počasí, jen se smiřte s tím, že tady prostě nikdy nebudete sami. Po Jizerských horách se jezdí dobře na kole, cyklistů tu jsou stovky a mohutně přečíslují pěší. Po Štolpišské silnici dojděte na Smědavu, ale kousek za ní udělejte úhybný manévr. Skoro všichni budou pokračovat nejkratší cestou (a cyklostezkou) na Jizerku, vy zahněte…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1270

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte