Pětaosmdesáté narozeniny bývají obvykle důkazem naplněného života. Pokud ovšem věříte v reinkarnaci a dlouhou duchovní cestu, jež dalece přesahuje jeden pozemský život, jsou 85. narozeniny spíš důvodem k neklidu, zvlášť žijete-li v Tibetu a oslavencem je váš nejvyšší duchovní vůdce. Dalajlama oslavil zmíněné jubileum 6. července a nevyhnutelně se tak blíží doba, kdy Tibeťané budou opět hledat jeho nové zrození v novém těle. Přitom vědí, že za současné čínské okupace to celé bude komplikovanější než dřív.

Nynější dalajlama se narodil v létě 1935 v severovýchodním Tibetu jako Lhamo Döndub v rodině zemědělců. Krátce po jeho narození se z dva tisíce kilometrů vzdálené Lhasy vydala skupina mnichů vedená znameními a vizemi, aby pomocí nich nalezla novou reinkarnaci nejvyššího lamy. Co je vedlo? Hlava 13. dalajlamy se krátce po smrti naklonila k východu a na stejné straně svatyně se objevily neobvyklé rostliny. Na hladině posvátného jezera Lhamo Latso se také objevil obraz kláštera v provincii Amdo, znamení, že v jeho blízkosti je třeba pátrat.

Skupina hledačů tak doputovala do vesnice Tagccher, kde nalezla dvouletého chlapce, narozeného přibližně rok a půl po smrti 13. dalajlamy. Chlapec byl podroben zkouškám. Mniši přišli do vesnice převlečení za poutníky, aby předešli možné manipulaci. Jejich vedoucí, blízký společník 13. dalajlamy, předstíral sluhu a zůstal sedět stranou v kuchyni. Chlapec ho však oslovil jménem a poznal i růženec a bubínek, které měl muž u sebe a které…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2256

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte