Kultura

Mezi Marlowem a vědomím lidskosti

Ondřej Štindl opět dovádí své postavy do úzkých

Stačí se začíst do úvodní epizody románu Až se ti zatočí hlava, v níž stárnoucí novinář Johan sedí na záchodě a srovnává se s faktem, že ho právě vyhodili z práce, a čtenáři znavenému současnou českou prózou je jasné, že Ondřej Štindl umí psát. Nezdržuje se spikleneckým pokukováním, zda někoho dostatečně ohromil či naštval, ani nepasíruje příběh skrz filtr snadno vyrobitelných emocí. Rozehraje výchozí situaci a na ni až maniakálně rychle vrší další a další dějové zvraty. Člověk má pocit, že už se vše sesype, ale příběh drží až do samého konce, který ještě vygraduje. Vesměs s vnitřní logikou, a přitom s překvapivými zvraty, s kompoziční čistotou a funkčností všech součástek.

Štindl i ve svém třetím románu zůstává věrný tomu, na čem založil už debutovou antiutopii Mondschein i třívrstvý román K hranici. Jeho postavy dostane tlak osudu či dějinných sil do úzkých – a ony namísto přetvarování revoltují, byť nevidí zřetelný cíl. Autor opakovaně píše o potřebě uchovat si elementární lidskost, i když není šance stát se kladným hrdinou. Anebo chránit život druhého, když už ten můj je beznadějně zpackaný.

Právo se mstít

Silnou stránkou je tu opět civilní, ale sugestivní popis a monologické promluvy hlavní postavy, která neumí či nechce vysvětlit věci i dalším figurám. Svět nového románu je přitom velmi komorní. Kromě novináře Johana, který svou kariéru založil na slovech, a tak po vyhazovu zkusí přejít k činům, má kniha už jen druhý nosný pilíř:…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte