Spojené státy nezvládají koronavirovou pandemii a mnozí experti varují, že situace využívá Čína k posílení svého vlivu ve světě. Jedná se o klasický případ, kdy americký strach začíná mít velké oči. Ve skutečnosti je naopak nepřehlédnutelným rysem současné mezinárodní scény série strategických přešlapů Číny.

Nejvýraznějším příkladem je čínský vpád do Indie v údolí Galván, o které vedou obě země dlouholetý spor. Čínské jednotky údajně a z ne zcela jasných důvodů zabraly téměř 60 čtverečních kilometrů pusté země a vyvolaly potyčky, jež po sobě zanechaly oběti na životech. To v Indii vedlo k silné reakci. Dillí se léta snaží udržovat dobré vztahy jak se Spojenými státy, tak s Čínou. Indický premiér. Naréndra Módí se osmnáctkrát setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a často odmítal hovořit o spojenectví se Spojenými státy. Místo toho pěstoval zahraniční politiku popisovanou jako „multispojenectví“.

Teď už tento pojem nikdo nepoužívá. Indická média zaplavily protičínské nálady a seriózní analytici doporučují zásadní změnu indické zahraniční politiky. Nedávný indický ministr zahraničí Vidžaj Gokhale napsal komentář, v němž žádá, aby sousedé Číny přestali snášet její agresivní kroky a pochopili, že potřebují „robustní americkou vojenskou přítomnost“, která by jim „pomohla situaci zvládnout“. Prohlásil také, že „ve světě po epidemii nebude již existovat možnost mít to nejlepší z obou světů“.

Nefunkční

Můžeme se ale podívat i na vztahy Číny s jinými regiony. V…

I_obalka_R27_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R27_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte