25A_jaros
Úprava etapizace. • Autor: Milan Jaroš

Frekventovaný exit na Hradec Králové je dnes nejzazším bodem, kde lze z dálnice D11 sjet. Dál už je jen staveniště. Pokud se ale povede splnit nejnovější sliby, stane se v Polabí nebývalá věc – dva navazující dálniční úseky budou hotové o půl roku dřív, než bylo původně v plánu. Tedy už na podzim 2021. „Najednou to po letech zdržování jde,“ podivuje se Josef Horáček, starosta Jaroměře, kam se má dálnice příští rok protáhnout.

Jedním z důvodů náhlého zrychlení byla mírná zima přející stavebním pracím. Hlavním zdůvodněním jsou peníze. S nimi teď ve státním rozpočtu probíhají přesuny, jaké v Česku dosud nebyly zvykem. U Hradce by měly přimět stavbaře k vyššímu tempu, jinde je ale kolem nich mnoho pochybností.

Spolehliví komunisté

Vláda počítá pro letošní rok se schodkem státního rozpočtu v rekordní výši půl bilionu korun. Státní dluh kvůli tomu poskočí za jediný rok o čtvrtinu, což se zatím nikdy nestalo. Do rekordní výše skoro dvou bilionů vyletí i částka, kterou bude mít vláda na utrácení. Když Andrej Babiš v politice začínal, bylo to o třetinu méně.

V parlamentu nejdřív s nafouknutím rozpočtu narazil kvůli neschopnosti vysvětlit, na co tolik peněz potřebuje a jak je ve zbytku roku stihne využít. Kompletní seznam výdajů pořád neexistuje, cesta k utrácení už je ale po prvním sněmovním souhlasu z konce června volná, a tak se nyní vláda ocitá v neobvyklé situaci – narychlo najít způsob, jak peníze, uvolněné na pomoc virem oslabené ekonomice, utratit.

Schodek…

I_obalka_R27_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R27_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 681

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte