V naší galaxii, zvané Mléčná dráha, jejíž spirální ramena obsahují nějakého čtvrt bilionu hvězd, existuje pouhých 36 civilizací, spočítali minulý týden vědci v časopise The Astrophysical Journal. Každá tak představuje izolovaný ostrov téměř bez možnosti dozvědět se o existenci ostatních. Vzdálenost k nejbližším sousedům je totiž v průměru 17 tisíc světelných let.

Autoři studie odhadovali množství civilizací za „koperníkovského“ předpokladu, že Země není ničím výjimečná: na každé planetě vhodné velikosti, která se nachází ve „správné“ vzdálenosti od své hvězdy, je starší než 4,5 miliardy let a nabízí dostatek kovů, se vyvine život schopný zahájit rádiové vysílání a dát tak na dálku vědět o své existenci. Oproti starším pokusům stanovit počet civilizací v kosmu je dnes výpočet spolehlivější hlavně díky tomu, že už celkem dobře známe počet planet obíhajících kolem jiných hvězd. Víme také, že nebe na planetách naprosté většiny případných civilizací zalévá načervenalou září hvězda dost odlišná od Slunce, malý chladný červený trpaslík.

Zmíněných 36 civilizací je spodní odhad učiněný za nijak povzbudivého předpokladu, že každá z těchto kultur přežije v průměru jen 100 let od zahájení rádiového vysílání a pak zanikne. Tak dlouho totiž vysílá lidstvo – a i když se zatím vyhynout nechystá, množství jaderných zbraní a rychlost klimatických změn moc nadějí na světlou budoucnost nedávají. Když prodloužíme dobu trvání technické civilizace na 2000 let, počet civilizací, které právě…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 928

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte