60_film tydne_foto Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál
To musí být nebe.

FILM TÝDNE

„Palestina vznikne,“ říká pařížský kartář klientovi, „ale vy se toho nedožijete.“ Zákazníkem je palestinský režisér Elia Suleiman, který v Paříži zkouší udat film. Přicestoval z Nazaretu, kde mu soused znenadání se zjevující na jeho zahradě ořezával bez souhlasu citronovník a druhý vyprávěl o hadovi nafukujícím pneumatiky. V Paříži nepochodí. Jak praví francouzský producent: jeho film není dostatečně palestinský, odehrává se sice v Palestině, ale mohl by se také odehrávat kdekoli jinde. Jinými slovy, nesplňuje obecnou představu o Palestině jako místě plném násilí. Suleiman pokračuje do New Yorku. Místo u producentů ale končí na setkání arabských Američanů pro Palestinu. Cestu z domova přes dvě metropole vyrostlé z nekončícího pohybu emigrantů absolvuje Suleiman jako hlavní postava svého nejnovějšího snímku To musí být nebe.

Suleiman ve filmu promluví několikrát, usměje se jednou. To když mu na stole přistane vrabec a dělá mu společnost. Pták je podobně jako anděl v Central Parku utíkající policistům božským stvořením, které naznačuje, že to všechno je vlastně tak trochu sen. A že nad lidskou komedií vládne ještě jiný řád. Suleiman v něj doufá, ale zatím si pro jistotu, kdyby se ho nedožil, dělá legraci z řádu pozemského. Ten u něj představují uniformy dohlížející na jeho dodržování. Jsou i ozvukem palestinského života pod dohledem. Film je tak plný groteskních výjevů policistů měřících správnou velikost kavárenské zahrádky nebo…

I_obalka_R25_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte