Nepatřím k těm, kteří tvrdí, že Spojené sáty za vlády Donalda Trumpa stojí na prahu diktatury. Jasné ale je, že pokud by to záleželo na samotném prezidentovi, nelámal by si se zákony, ústavou či precedenty příliš hlavu. Během svého působení ve funkci projevil ochotu zastavit vyšetřování sebe samého, nabídnout milost provinilcům, kteří jsou mu sympatičtí, a trestat média a sociální platformy, jež na něj podle jeho názoru mají pifku.

Dokonce i mnozí Trumpovi stoupenci říkají, že se prezidenta nemusíme obávat, protože všechny jeho přešlapy má vždy někdo pod kontrolou. Jenže americký systém nefunguje s pomocí zázraků. Vyžaduje, aby se i další lídři – soudci, generálové a ze všeho nejvíce politici – hlasitě ohradili, pokud jsou svědky zneužívání moci. Někteří tak činí, nedávno dokonce i vysocí vojenští představitelé, v jejich řadách se ale skví jedna obrovská mezera. Tou je prezidentova vlastní strana.

Radost z práce

V pondělí večer na Lafayettově náměstí ve stínu Bílého domu zaútočila policie v plné zbroji proti poklidným demonstrantům, kteří jsou výslovně chránění ústavou, a rozehnala je za použití síly a výzbroje včetně granátů se slzným plynem a gumových projektilů. Protestující neporušovali zákaz vycházení ani se nedopouštěli násilí. Policie použila hrubou sílu proti občanům dodržujícím zákony jenom proto, aby se prezident mohl nechat vyfotografovat před kostelem s Biblí v ruce.

Když se měli prezidentovi spojenci k takovému nebezpečnému zneužití vládní moci…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte