Krátce po mluvčím Charty 77 Ladislavu Hejdánkovi zemřela minulý týden další z mluvčích Zdena Tominová. Chtě nechtě se tak dostáváme do nemilé, ale neodvratitelné situace: z generace lidí, kteří asistovali u vzniku Charty nebo tento klíčový prostor úniku z normalizačního ponížení drželi jako mluvčí nad vodou v letech nejhorší represe (tedy někdy do roku 1983), žije už jen několik málo osob: Pavel Kohout, Petr Uhl, Anna Šabatová, Dana Němcová, Marta Kubišová, Václav Malý, Miloš Rejchrt. Láteřit nad neúprosným během času ale nedává smysl, spíš je namístě otázka, co tenhle moment znamená.

Nemělo by být sporu, že Charta dosáhla po revoluci svého cíle, svědčí o tom i seznam známých signatářů ve vedení státu po roce 1989. Samotná iniciativa však po revoluci ztratila smysl a snahy o její vzkříšení jako jakési morální autority nemohly být úspěšné. Svobodná společnost má vlastní nástroje a novou energii, jak zajistit vynucování slušných pravidel, o jejichž prosazení se Charta jako platforma nebojácných a kriticky smýšlejících občanů snažila.

Ve vztahu k Chartě je podstatné, jak se k její existenci staví dnešní společnost. Tady je třeba říct, že signatáři mohou být spokojeni. Jejich sen o svobodě se splnil a získali uznání, na jaké jejich předchůdci, váleční veteráni, bojovníci z padesátých let nebo dávní disidenti, jako třeba Karel Havlíček, za života nedosáhli.

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte