Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Snad se to teď na chvíli nezvrtne

Stát začíná konečně budovat inteligentní karanténu. Rozhodující nyní bude rychlost.

Otevřené zahrádky restaurací
Jako normálně, jen pozor na čísla. (Praha) • Autor: Matěj Stránský

Toto pondělí nastává pro tuzemskou epidemii velký den. Česká republika má za sebou dva týdny po prvním velkém uvolnění ochranných opatření. Zaplnily se zahrádky restaurací a otevřela se obchodní centra. Pokud společné brouzdání mezi regály obchodů a sezení u malých stolků na chodnících opět zrychlilo šíření nemoci, děje se to právě teď a velmi brzy se to dozvíme.

Od dnešního rána se zároveň otevírají restaurace a hotely a také divadla, kina, bazény a vůbec jakákoli událost, kde se nesejde víc než 300 lidí najednou. Pokud se tedy v uplynulých dvou týdnech začala nemoc šířit rychleji, v tomto týdnu se šíření ještě zrychlí.

Česká vláda s mírným nárůstem zjevně počítá. Spíš než počty nakažených radí sledovat jiné statistiky, hlavně zda pacienti nezahlcují nemocnice a lůžka intenzivní péče. Mírné rozšíření nemoci není podle vlády problém, protože český stát má k dispozici nástroj, který dokáže za relativně nízkou cenu držet nákazu v malých proporcích. Zabrání tak další velké vlně, která by ještě víc podkopala ekonomiku a možná i důvěru veřejnosti v to, že se nemoc covid-19 podaří zvládnout.

Pro nástroj, na který všichni spoléhají, se uchytil marketingový název „chytrá karanténa“. Kdokoli v Česku za poslední dva měsíce o epidemii mluvil, tohle sousloví nejspíš vyslovil. A málokdo přitom věděl, o čem přesně hovoří. Veřejně dostupných informací je málo a zhusta si protiřečí. Na začátku května se chytrá karanténa „testovala“ a pak se „zavedla“. Zároveň platí, že od dnešního…

I_obalka_R22_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte