55_konzert01_jaros
Koncert Amadeus String Tria v Alzheimercentru; jaro 2020 • Autor: Milan Jaroš

Hudebníci zkoušejí hrát na dvorech a automobilových parkovištích. Filmaři dostřihávají pořízený materiál a čekají, kdy budou moci dokončit roztočené filmy. Muzea a galerie jsou těsně před znovuotevřením a zjišťují, jak vzrušující je lákat návštěvníky prostřednictvím virtuálních prohlídek. Všichni se těší, až nouzový stav skončí, a bilancují, jak nově objevené formáty změnily jejich přístup k práci. Otázka dne je jasná: které z nich se udrží na scéně, až krize pomine?

Vnitrobloky s dobrou akustikou

Prudké dopolední slunce se opírá do oken průhonického Alzheimercentra. Na balkonech i v zahradě sanatoria se shromáždilo pár desítek seniorů s ošetřovateli. Společně očekávají začátek koncertu Amadeus String Tria. Krásné počasí může být záludné a staví před muzikanty nepředvídatelné překážky. Když se slunce opře do iPadu, na němž má hráč na violu Martin Stupka noty, může se stroj přehřát a vypnout. Přihodilo se to během předchozího hraní v plenéru a spoluhráči si kvůli tomu muzikanta stále dobírají. „Najednou hrál naprosté blbosti. Mysleli jsme, jestli třeba nedostal úžeh,“ popichuje kolegu houslista Roman Patočka.

Dnes má trio pro jistotu slunečník. Bez zaváhání a bez chybičky se pustí do programu, který nabízí rychlý průřez díly Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Franze Schuberta a Ástora Piazzolly. Od baroka po 20. století. Některé klienty hudba zjevně odnáší do vzpomínek a dojímá k slzám, během pauz mezi skladbami se kromě potlesku ozývají i…

I_obalka_R19_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte