Evropská unie chtěla koncem dubna ve své zprávě o smyšlených informacích obklopujících koronavirus označit Čínu za zdroj nejrozšířenějších lží. Čínská vláda se ale ozvala s protestem a Unie kritiku promptně zmírnila. Celá věc vzápětí unikla do médií a blamáž těžko může být horší: namísto jasného vzkazu Pekingu má Unie z ostudy kabát, Čína otestovala svou sílu a úředníci, kteří se bránili čínskému tlaku, se bojí o místo. Pro budoucnost je nejdůležitější druhá část příběhu – zjištění, jak je vnější obal Unie křehký.

Dvě verze

Základní rámec je prostý. Evropská služba pro vnější činnost, což je krkolomný název pro diplomaty Unie pod vedením Španěla Josepa Borrella, chystala zveřejnění další zprávy o dezinformačních trendech okolo koronaviru. Připravilo ji oddělení s necelými čtyřmi desítkami vesměs mladých analytiků, které bylo zřízeno po ruském vpádu na ukrajinský Krym a následném rozpuku dezinformací v on-line prostoru. Zpráva ke koronaviru byla už třetí v pořadí a ukazovala, že Rusko a Čína jsou původci nejrozšířenějších lží o covid-19 – například že pochází z USA. Text zmiňoval Čínu coby autora „globální dezinformační kampaně“ na sociálních sítích a uváděl příklad Francie, která už několik týdnů čelí nevybíravým útokům od Pekingu – čínská ambasáda v Paříži na svém Twitteru mimo jiné zveřejnila, že Francie „nechává umírat svoje seniory“ a země se prý ukazuje jako „psychicky slabá“.

Tahle verze byla připravená ke zveřejnění 20. dubna, ve stejný den ale přišel…

I_obalka_R19_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte