Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Lidé v ofsajdu

Na koho se v krizovém pomáhání zapomnělo

33B_jaros
Nesklátím se z toho... (Martina Chalupníková) • Autor: Milan Jaroš

Michaela Blumtrittová pracovala před příchodem epidemie jen na poloviční úvazek. Rozhodla se tak, jak říká, protože si přála trávit co nejvíc času se svou čtyřletou dcerou. Úplně bez příjmu ale zůstat nemohla, a tak její dcera trávila denně čtyři hodiny ve školce a ona zatím pracovala na dohodu o pracovní činnosti jako redaktorka dvouměsíčníku Legalizace. To jí přineslo kolem tří tisíc korun měsíčně. K tomu na základě takzvaných dohod o provedení práce chodila do hotelů připravovat snídaně nebo prodávat do cukrárny. Měsíčně si na těchto brigádách přišla téměř na deset tisíc, její celkový příjem byl kolem 13 tisíc za měsíc.

Tohle všechno s nástupem koronaviru vzalo za své: školka je v nouzovém stavu zavřená, paní Blumtrittová kvůli péči o dítě nemůže pracovat jako obvykle a její příjem je momentálně čistá nula.

„Naštěstí bydlím u rodičů. Kdybych byla v nájmu, skončím na ulici. Rozvádím se, takže manžel mi dává peníze na dceru, ale já osobně nemám nic. Nakupuju skromně, dojídám po dceři,“ líčí mladá matka, které stav nouze vyhlášený vládou vzal živobytí, ale vláda jí za to nedala nic. „Dohodáři“, jako je ona, byli kabinetem uznáni vinnými, protože jejich práce není „pracovní poměr“, pouze doplňková pracovní aktivita, a proto si pomoc nezaslouží.

A skupin, které se do vládních opatření nevejdou, je víc. Při schvalování vládních balíčků občas přijde řeč na to, že některé sporné body je potřeba napravit, zatím k tomu ale nedošlo.

Něco druhořadého

Na dohody o…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte