Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Kontext, Společnost

Tvrdé martensky

Tvrdé jako ty, to je slogan bot Dr. Martens. Tyhle boty byly ovšem původně hlavně měkké – díky podrážce se vzduchovými polštáři. Prvního dubna 1960 vyrobil Bill Griggs první pár téhle pracovní obuvi. A kdyby mu někdo řekl, že z těchhle robustních a nijak krásných bot bude kultovní módní záležitost, myslel by si, že je to apríl.

Ale nebyl, boty Dr. Martens se nosí už šedesát let a představovat je netřeba. Klasický model 1460 (podle data vzniku) má osm dírek a kolem podrážky nápadné žluté prošívání. A hlavně podrážky AirWair. Tento patent získala rodinná firma Griggsových od dr. Märtense z Německa, přehlasované německé ä však bylo odstraněno – pořád bez aprílu, přece jen Anglie patnáct let po válce. Griggsovi vyráběli obuv ve Wollastonu v hrabství Northamptonshire. I když to byl zapadákov, tyhle pracovní boty našly cestu do celé Anglie a nosili je pošťáci, dělníci a byly součástí stejnokroje zaměstnanců metra.

A pak se jich chytly londýnské subkultury. Nosily je postupně snad všechny od skinheadů přes punkery, grunge scénu a gotiky. I když jejich hodnoty byly různé, těmito botami říkali vždycky totéž. Že to tady všechno f*ckují – a tím nemyslíme fackují. Ačkoli to možná někdy taky. Prostě tvrdé jako ty. Doba ale šla dál, hodnoty a subkultury se dávno pomíchaly, měkké je tvrdé a naopak, nicméně boty Dr. Martens to všechno přežily. A lidé, kteří by stěží šli spolu na kafe, chodí ve stejných botách – tak třeba modelka Gigi Čumáček Hadid a český rapper Yzomandias se zlatými…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].