Tvrdé jako ty, to je slogan bot Dr. Martens. Tyhle boty byly ovšem původně hlavně měkké – díky podrážce se vzduchovými polštáři. Prvního dubna 1960 vyrobil Bill Griggs první pár téhle pracovní obuvi. A kdyby mu někdo řekl, že z těchhle robustních a nijak krásných bot bude kultovní módní záležitost, myslel by si, že je to apríl.

Ale nebyl, boty Dr. Martens se nosí už šedesát let a představovat je netřeba. Klasický model 1460 (podle data vzniku) má osm dírek a kolem podrážky nápadné žluté prošívání. A hlavně podrážky AirWair. Tento patent získala rodinná firma Griggsových od dr. Märtense z Německa, přehlasované německé ä však bylo odstraněno – pořád bez aprílu, přece jen Anglie patnáct let po válce. Griggsovi vyráběli obuv ve Wollastonu v hrabství Northamptonshire. I když to byl zapadákov, tyhle pracovní boty našly cestu do celé Anglie a nosili je pošťáci, dělníci a byly součástí stejnokroje zaměstnanců metra.

A pak se jich chytly londýnské subkultury. Nosily je postupně snad všechny od skinheadů přes punkery, grunge scénu a gotiky. I když jejich hodnoty byly různé, těmito botami říkali vždycky totéž. Že to tady všechno f*ckují – a tím nemyslíme fackují. Ačkoli to možná někdy taky. Prostě tvrdé jako ty. Doba ale šla dál, hodnoty a subkultury se dávno pomíchaly, měkké je tvrdé a naopak, nicméně boty Dr. Martens to všechno přežily. A lidé, kteří by stěží šli spolu na kafe, chodí ve stejných botách – tak třeba modelka Gigi Čumáček Hadid a český rapper Yzomandias se zlatými…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1293

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte