Traditional New Orleans house in Garden district on a shady and sunny street in spring
Autor: Photopat / Alamy / Alamy / Profi

Jaro v New Orleansu je nádherné. Přijde většinou zprudka, nečekaně, někdy již v únoru, jindy začátkem března. Narcisy odkvetly už v prosinci. V lednu jsme z citroníku posbírali poslední šťavnaté plody a v únoru již celý strom opět voněl na celou zahradu. Květy posetý citroník přilákal taky první včely. Podívám-li se z okna dnes, září to venku barvami a bzučí všelijakým hmyzem.

Být nadšeným zahrádkářem v jižanské zemi je poněkud výzva, alespoň prvních pár let. Vše je tu trochu jinak a to, co se u nás v Česku probouzí po posledním sněhu, má tady už dávno po sezoně. Takové cibulky tulipánů a zmíněných narcisů se na zimu nepřesunují do tepla. Tropické rostliny se nestěhují do přístřešků, ani růže se nestříhají. Vše kvete opakovaně během roku a jediné, na co si člověk musí dát opravdu pozor, je právě nutné a průběžné zastřihování.

Každý rok jezdíme na celé léto do Evropy a každý rok se vracíme do něčeho, co připomíná spíš začínající džungli než naši malebnou malou zahrádku. Keře, kytky a trávník rostou v létě neuvěřitelnou rychlostí. Každodenní vydatné deště, vlhkost a horko jsou pro rostliny ráj na zemi. Taková bazalka, zapomenutá coby dvaceticentimetrová nenápadná bylinka kdesi v koutku záhonku, se během července a srpna přetvoří v metrový keř. Fíkus, který každé jaro osekáváme až k zemi, se na konci léta šplhá až ke střeše. A pozor – popínavý plevel, pro mě neznámého názvu, byl schopen obeplazit celý jindy rudě kvetoucí ibišek.

O své předzahrádky se na předměstí New…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte