Wuhan Gradually Goes Back To Work During Lockdown
Návrat k normalitě? Ještě zdaleka ne. • Autor: Getty Images

David Vavroch nejdřív počítal s tím, že po týdnu preventivní karantény na chatě naskočí rychle do starých kolejí. Hospody, bary a restaurace – včetně Vavrochova plzeňského podniku Budino – měly být podle původního nařízení vlády zavřené jen deset dnů.

Exploze koronaviru je ale, jak známo, větší, než na jejím začátku kdokoli čekal. Vládní restrikce se prodlužují nejméně do začátku dubna. Život stojí, ekonomika hibernuje. Otázka, jak minimalizovat škody, zaměstnává po celém světě vlády, centrální banky, akademiky i zástupy obyčejných lidí, postavených před nutnost platit účty a přitom improvizovat.

Vavroch, podobně jako mnozí jiní, začal aspoň vařit těm, kdo si jídlo odnesou v krabičce. „Zdá se, že vaření doma už leckoho unavuje,“ prohlašuje, když hodnotí ohlas na novou službu. Místo standardních 80 obědů jich ale z provizorního okénka prodal první den jen 15 a druhý den 21. Navíc bez tržby za pití a většinou i bez spropitného. Ze tří stálých pracovních sil tak uživí sotva jednoho kuchaře. Další náklady, jako jsou nájem nebo elektřina, se platí z rezerv.

Restauratér spoléhá na vládní pomoc, z její konkrétní podoby však ještě „není příliš moudrý“. Navíc pomoc je zatím slíbena jen po dobu úředních omezení, jimiž ale krize neskončí, zvlášť pokud se lidem přestane chtít utrácet. „Kamarád elektrikář také nemá zakázky, a ten už žádnou velkou pomoc od státu nedostane. Firmy budou mít starosti samy se sebou,“ obává se Vavroch – a není sám.

Babišův bilion

Podobná…

I_obalka_R14_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte