54A_foto Ljubo Stefanov

Půlka pro mě, půlka pro ně,“ říká Hatidze Muratova, když „krade“ pláty medu divokých včel a polovinu sladké hmoty nechává ležet na místě. Druhou prodá na trhu ve Skopje. V dobrém roce za deset, v ještě lepším za dvacet eur za sklenici. Jednoduchá věta shrnuje podobně jednoduchou životní filozofii hlavní postavy dokumentu Země medu, jedné z posledních sběraček medu divokých včel na pomezí Makedonie a Turecka: vzít si jen tolik, kolik potřebuje. A zachovat tak rovnováhu ve svém světě. Tu dramaticky naruší vpád početné kočovné rodiny, pro kterou je půlka málo.

Vítězný dokument festivalu Sundance a film po právu nominovaný na Oscara – jako první jak v kategorii dokument, tak nejlepší zahraniční film –, je aktuálně kvůli zavřeným kinům do 2. dubna ke zhlédnutí on-line na platformě DAFilms.Země medu (Honeyland) mohla snadno skončit jako environmentální moralita o střetu idylického venkova v rovnováze s přírodou a hamižných vetřelců. O nutnosti návratu k přírodě, která už je nějaký pátek dobře lifestylovou – a nerealizovatelnou – stálicí západní společnosti. Režisérské dvojici Tamara Kotevska a Ljubomir Stefanov se ale díky naladění se na rytmus a vnitřní život Hatidze podařilo vyprávět o něčem podstatně hlubším, univerzálnějším a bolestnějším. O vztazích, které si vytváříme k okolnímu světu, o volbách, před nimiž stojíme, a srovnávání se s těmi, které někdo jiný dělá za nás. A v neposlední řadě o…

I_obalka_R14_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 708

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte