23A_foto archiv Barbory Řepové

Všechno je teď jinak: Příběhy některých hrdinů epidemie


Barbora Řepová pracuje jako lékařka v pražské Fakultní nemocnici v Motole na tzv. urgentním příjmu. V normálních časech to znamená, že jí rukama procházejí pacienti s neduhy všeho druhu – od bolavého břicha až po infarkty. V posledním týdnu se však pracovní náplň mladé lékařky, stejně jako celé společnosti, pohybuje mimo obvyklé koleje. Od příchodu epidemie do Česka tvoří většinu pacientů lidé, kteří se chtějí nechat otestovat, jestli nejsou nakaženi koronavirem. Řepová a její kolegové se rázem ocitli v první linii boje proti epidemii, které se bojí celá společnost.

Nová situace znamená trávit většinu dvanáctihodinové směny v gumových rukavicích, celotělovém ochranném obleku, průhledné masce a dýchat jen přes respirátor, což je fyzicky náročné. Daleko víc ji ale stresují psychické nároky, jež nová situace přináší, přičemž tím hlavním je neustálá hrozba nákazy. Hlavní obavu přitom lékařka nemá o své zdraví. „Jsem ve věkové kategorii, kdy jsou závažné komplikace nepravděpodobné. Daleko horší je strach, že se nakazím a ode mě to chytnou moji blízcí. Nevadí mi riskovat svoje zdraví, ale riskovat zdraví mé rodiny zatím v popisu mé práce nebylo,“ vysvětluje mladá doktorka.

Když se na příjmu v Motole objeví nový pacient s horečkou a příznaky infekce dýchacích test, lékaři ho otestují, a dokud test nevyjde jako negativní, dotyčný musí zůstat v nemocnici izolovaný od ostatních. Tahle izolace někdy…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte