13-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Už Jára Cimrman věděl, že pokud mají polárníci přežít na drsném severu, potřebují s sebou něco proti trudnomyslnosti. Jeho oslavná píseň o českém národě, v níž se zpívá „jen jeden z národů neskoná, hrůzy severu slavně překoná“, sice tehdy nezabrala, ale mohla by být naší novou hymnou. Humor a empatie se ukázaly být účinnými ingrediencemi v nastalé situaci. A cokoli proti trudnomyslnosti budeme ještě hodně potřebovat. Máme za sebou jen expozici k vleklému a náročnému úkolu.

Učíme se

Symbolem českého přístupu ke koronaviru se staly roušky. Jsou dokladem selhání vlády, která je nedokázala zajistit, ale i akceschopnosti občanské společnosti, jež je začala vyrábět.

Lidé šili roušky pro sebe, blízké, prodavače, seniory, pracovníky v sociálních službách, prostě pro všechny, kteří je potřebovali. Sociální sítě i média zaplavily záběry lidí sedících u šicích strojů od rána do pozdní noci. A přesně tohle jsme teď potřebovali, ukázat sounáležitost, dát možnost pomáhat a pomoc přijímat i lidem, kteří by jinak proti viru zasáhnout nemohli.

Podobně tomu bylo s nabídkou seniorům, kteří si nemohou dojít nakoupit potraviny či léky. Obrovské množství dobrovolníků – ať už organizovaných nebo jen sousedů, kteří vylepili na dům cedulku, že jsou připraveni lidem v okolí pomoci – dávalo k dispozici své služby. Vedle toho mnohé podniky nabízely k využití firemní kapacity, výrobky či aspoň materiál. Pomáhají často i ti, kteří se sami ocitli v nouzi. Oslabují se tak hranice v…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2275

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte