Kultura

Heydrichiáda v komiksu

Historická témata vládnou domácí komiksové scéně několik let, o to těžší je podat danou událost jiným způsobem. Spisovateli Jiřímu Šimáčkovi a kreslíři Jánu Lastomírskému se to s jejich Článkem II. povedlo hned napoprvé, jak dokazuje i zisk dvou cen Muriel. Nahlédli tu z nových úhlů relativně známé okolnosti první vlny teroru, jež nastala během úřadování říšského protektora Reinharda Heydricha – a především druhé, která následovala po atentátu na něj.

Hlavní postavou je cyrilometodějský kaplan Vladimír Petřek. Duchovní frustrovaný okupací se rozhodl zapojit do odboje, a kostel, v němž se následně Josef Gabčík a Jan Kubiš společně se svými spolubojovníky schovávali, původně nabídl coby sklad zbraní. Když je ale na Heydrichův rozkaz zatčeno na 40 tisíc osob a z nich pětistovka popravena, pro Petřeka je to poslední kapka: „Nemůžeme jenom tak sedět a čekat, že pravda sama zvítězí,“ přesvědčuje na procházce se svými dětmi přítele Václava Čikla, s nímž už v minulosti padělal křestní listy pro Židy. Šimáček se nebojí velkých slov ani patosu a Petřeka postupně vykresluje jako muže pevných zásad, který nespoléhá na modlitby: jeho víra je silně provázaná se službou Bohu a ta se musí realizovat v činech. Lastomírského kresba je plná ostře řezaných rysů i rázných gest – a fázování panelů od akce k akci dokonale vtahuje do příběhu. Černobílé ladění komiksu, lettering a celkové tempo navozují retro atmosféru superhrdinských příběhů, kde je vždy jasně rozpoznatelný padouch i…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte