Praha v karanténě
Praha v karanténě • Autor: Matěj Stránský

Celou Karlovu ulici, kde obvykle není k hnutí, má Filip tentokrát jen pro sebe. Rázně vykračuje směrem ke Karlovu mostu vstříc nevšednímu zážitku.

Historické centrum Prahy je jako vyměněné. Krámky s cetkami zavřely, mezi mostem a Staroměstským náměstím svítí jen jeden. Turisty nahradila hrstka zvědavců a mileneckých párů, většina mluví česky. Je jich tak málo, že občas v klikatých uličkách zůstane člověk sám, kam až oko dohlédne.

Na mostě je míň lidí než soch. Semafory na jindy rušné ulici u Klementina fungují, jako by nic, ale občas přeblikávají naprázdno. Nemají pro koho, aut i chodců je poskrovnu. Vltava je klidná a prázdná, lodě spí u břehu. Magická Praha je zpátky.

Na půl plynu

Na hlavě má Filip vojenskou plynovou masku a na zádech velkou krychlovou zelenou brašnu Uber Eats. Obojí tvaruje jeho večerní siluetu do bizarní podoby, jako by prázdnou ulicí kráčel novodobý golem. „Nemůžu nic ponechat náhodě,“ říká svačinář v odpovědi na dotaz, zda to s ochranou dýchacího ústrojí přece jen nepřehání. Zakrývat ústa a nos je v Česku od minulého týdne povinné, roušek a respirátorů v průběhu týdne v ulicích výrazně přibylo. Maska z army shopu je ale extrém.

Praha v karanténě
Zažít něco, co už zažít nešlo (Staré Město) • Autor: Matěj Stránský

Slovům je přes ni rozumět dobře. Filip vysvětluje, že si ji pořídil i s náhradními filtry těsně před zavřením obchodů. Kvůli práci, protože při roznášce jídla podstupuje přesně to, čeho je v době koronavirové pandemie třeba se…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte