Propuknutí epidemie je něco jako přírodní katastrofa: spontánní, náhodná erupce, za kterou nikdo nemůže. To ale neznamená, že s ní také nemůžeme nic dělat a že stačí čekat, až smrtící závod doběhne do cíle. Důkazy jsou v tuto chvíli úplně jasné, šíření viru je možné zásadně omezit v případě, že vlády reagují včas, inteligentně a agresivně. To bohužel nejsou slova, jež je možné použít při popisu reakce americké vlády na pandemii koronaviru.

Rychlost šíření můžeme sledovat od ledna a v tu dobu se již virus rozšířil z Číny do dalších zemí. V Jižní Koreji se po původním prudkém vzestupu nárůst nových případů zpomalil. Hongkong, Singapur a Tchaj-wan drží od počátku počty nakažených na nízké úrovni, navzdory velkému množství lidí cestujících z Číny. Ve Spojených státech jsme ale svědky narůstajícího zrychlování.

Fiasko

Co tedy udělaly úspěšné země dobře? Začaly velmi brzy a široce testovat. Prováděné testy spojily s karanténou nakažených a mapováním jejich předchozího pohybu, aby tak dokázaly lépe předvídat, kde se mohou vyskytnout další epicentra. Systémy veřejné zdravotní péče navýšily své kapacity, protože měly k dispozici adekvátní financování. A úřady vysílaly směrem k veřejnosti většinou jednoduché, jasné a konzistentní informace.

Jedna nová, zatím nerecenzovaná studie tvrdí, že bez moderní detekce nakažených a omezení pohybu by počet případů v Číně mohl být 67krát vyšší než na konci února. A že kdyby Čína začala jednat jenom o týden dříve, mohlo v ní…

I_obalka_R12_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte