Coronavirus 3d realistic model isolated on white background. Coronavirus cell, wuhan virus disease.…
Autor: ivn3da / DPphoto / Profimedia

Mám ráda viry. Vždycky mě na nich zajímalo, že tady byly a vždy budou, že náš druh přežijí,“ říká viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty UK. Na novinářskou návštěvu se pečlivě připravila – její pracovní stůl téměř mizí pod hromadou vytištěných vědeckých článků o původci nemoci Covid-19. Orientovat se v té záplavě ale vůbec není snadné. Stále je to jen zlomek z publikované literatury a není vždy jasné, čemu věřit. Některé z článků dostupných na internetu ještě neprošly recenzním řízením, a jejich spolehlivost je proto nejistá, jiné byly staženy nebo je další výzkum vyvrátil.

Luskouni, sympatičtí hmyzožraví savci, kteří vypadají jako pravěcí tvorové z nějakého obrazu Zdeňka Buriana, tak byli zřejmě omilostněni. Dřívější analýzy naznačovaly, že právě oni přenesli virus z netopýrů na lidi. Podrobnější genetické studie však podle Tachezy později ukázaly, že koronavirus, který mezi luskouny před propuknutím epidemie cirkuloval, se tomu současnému zase tak moc nepodobá. Zvířecí mezihostitel, v jehož organismu se vyselektovala forma viru schopná účinně se šířit mezi lidmi, tedy stále zůstává neznámý.

Původce nemoci, jejíž nástup se zpočátku projevuje hlavně kašlem a horečkou, často také celkovou slabostí, je na člověka každopádně velmi dobře vyladěn. Makaci ve virologickém ústavu ve Wu-chanu, které koronavirem vědci uměle nakazili, snášejí infekci lépe než lidé. Rentgen u nich sice ukázal zápal plic, někteří zhubli. Jinak ale trpěli jen mírnými příznaky, neměli ani…

I_obalka_R12_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 921

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte