11-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Dokument V síti, zachycující zneužívání nezletilých dívek dospělými muži skrze internet, už během prvních dnů láme v kinech rekordy návštěvnosti a evidentně poukázal na palčivý společenský problém. Jeho tvůrci důsledně používají termín sexuální predátor, a nikoli pedofil a odborníci dodávají, že mezi muži, kteří zneužívají děti on-line, je lidí s diagnózou pedofilie jen něco mezi pěti a deseti procenty. To je pozoruhodně nízké číslo. Jaké jiné motivy vedou dospělé muže ke zneužívání dvanáctiletých dívek a co vlastně o sexuální přitažlivosti vůči dětem víme?

Příliš mnoho péče

Diagnóza pedofilie se počítá mezi psychiatrické poruchy. Většina odborníků se dnes kloní k názoru, že má biologický základ, že je částečně předurčena geneticky a dále ji formuje abnormální vývoj mozku plodu během těhotenství – víc než třeba psychická traumata v dětství nebo jiné vlivy prostředí.

Pedofilie se projeví zpravidla během dospívání, kdy postižený jedinec začne cítit přitažlivost nejprve vůči vrstevníkům, ale zatímco on sám postupně stárne, věk objektů jeho vzrušení se nemění či jej zajímají děti stále mladší.

V posledních letech výzkumů pedofilie přibylo a přinesly pár zajímavých zjištění. Vědci z univerzity v německém Kielu předloni během sledování procesů v mozku pedofilů na funkční magnetické rezonanci zachytili mimořádně silnou reakci na promítaná videa roztomilých zvířecích mláďat. Mozek se aktivoval v oblastech spojených s rodičovskou péčí. Vědci tak spekulují,…

I_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte