1-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Konec roku 2019 přinesl mimo jiné ukázku toho, co nás čeká v nadcházejících dvou letech, tedy v čase zbývajícím do parlamentních voleb. Vedle jednoho monumentu, který dominuje už pár let zdejší politice – Andreje Babiše –, se o slovo přihlásil i další gigant – Petr Kellner. Jeho firma PPF vstoupila do mediálního světa, když koupila nejvlivnější televizi Nova. Jeho Home Credit pak ukázal, jak se chystá ovlivňovat zdejší politiku, média i společnost ve prospěch Číny. Hrozí tedy, že si budeme za chvíli vybírat mezi vládou Agrofertu, či PPF?

Husí kůže

Problém Andreje Babiše je obecně známý. Rozebíráme ho od jeho vstupu na scénu – kombinuje obrovský mediální, politický a ekonomický vliv, který vytváří nebezpečný střet zájmů. Není jasné, kde končí stát a začíná jeho firma Agrofert. Už to není ani v rovině spekulací, i instituce Evropské unie jasně deklarovaly, že Babiš je ve střetu zájmů a poškozuje tím Českou republiku.

Ačkoli jsou problémy jasné, jeho voličům to příliš nevadí. A opozice nebyla schopna ani po šesti letech najít cestu, jak jej když ne porazit, tak aspoň politicky ohrozit. Ve stranách roste napětí. Některé se bojí, aby se vůbec dostaly do sněmovny, jiné znepokojuje, že se růst jejich preferencí zastavil a neblíží se dvaceti procentům.

Do této situace vstoupil Petr Kellner a jeho PPF. Nejdříve výrokem, že je zastáncem návratu tradičních hodnot, a posléze nákupem TV Nova. Na tom všem by ještě nemuselo být nic zajímavého. Pozoruhodnější než samotný…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte