Je to příběh jak z Divokého východu: parta lidí složená ze soudních znalců, restaurátora, galeristy a privátního bankéře slavným lidem soustavně prodávala falešnou českou malířskou modernu. Část podvodníků dnes kvůli tomu stojí před soudem, zbytek prchnul neznámo kam. Jedním z nich je Radek Pokluda. Jeho jméno vešlo ve známost minulý týden, kdy herečka Jiřina Bohdalová zažalovala Komerční banku. V jejích prostorách si totiž od někdejšího bankéře coby VIP klientka koupila padělané obrazy v ceně kolem pěti milionů korun včetně falešného Emila Filly.

Podvodníci svůj byznys rozjeli ve velkém na přelomu devadesátých a nultých let. Dozvuky bude mít ale jejich případ ještě dlouho. A nejen jejich. Že není s trhem s českým uměním z 20. století všechno v pořádku, se ví léta letoucí. Neexistuje systematicky zpracovaná evidence falz, o sporných obrazech se sice vedou debaty (malíř Kamil Lhoták by mohl vyprávět), ale dál se prodávají. A hlavně tu dlouhodobě fungují soudní znalci, jejichž dobrozdání berou odborníci asi tak vážně jako scénky Jiřiny Bohdalové s Vladimírem Dvořákem.

Náš trh s uměním je miniaturní a díky osvětě napálených sběratelů ubývá. (Právě Lhoták se loni dočkal speciální výstavy věnované jeho falzům z internetových nabídek a aukčních katalogů.) Ceny za modernu ovšem neustále rostou a boj s falzy je obrovským problémem i v celosvětovém měřítku.

Přesně před rokem si historici umění rvali vlasy nad výsledkem soudu v německém Wiesbadenu. Dvojice zadržených…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1687

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte