Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Maják ve Vatikánu

Papež František na historické cestě připomněl, proč je dnes tak potřeba

Jen o jedné události z minulého týdne můžeme s jistotou říct, že je historická, že se objeví v encyklopediích budoucnosti. Jedná se o cestu papeže Františka do Spojených arabských emirátů, vůbec první návštěvu hlavy katolické církve na Arabském poloostrově, kde v 7. století vznikl islám.

V Emirátech žije skoro milion křesťanů, vesměs pracovních migrantů z Asie, a papež pro více než 150 tisíc z nich na stadionu vedl bohoslužbu. Hostující stát se prezentoval jako tolerantní země, kde křesťané, ale také buddhisté nebo hinduisté mohou praktikovat svou víru.

Papež při své veřejné kritice válek jmenoval i utrpení civilistů v Jemenu – díl odpovědnosti za něj nesou právě Emiráty a veřejná kritika válečného tažení je v zemi zakázaná. Na setkání s představiteli Muslimské rady starších, organizace podporující liberální islám a mezináboženský dialog, se papež ptal, „jak se mohou náboženství stát cestou k bratrství, a nikoli bariérami, které lidi rozdělují?“. Spolu s jednou z hlavních náboženských autorit sunnitského islámu, hlavou mešity al-Azhar v Káhiře šajchem Muhammadem Ahmadem Tájibem, podepsal dokument o lidském bratrství.

Tájib kromě jiného vyzval muslimy žijící na Západě, aby se integrovali ve svých nových domovských zemích a respektovali jejich zákony, a zopakoval, že všechna vyznání musí být…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1206
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte