Na konci ledna ve stanici metra na Sedmé Avenue nedaleko Central Parku spadla mladá maminka, když se snažila snést kočárek s ročním miminkem ze schodů. Při pádu se zabila. Záchranáři ji našli, jak drží kočárek, v něm ležela bez zranění její malá dcera. Asi každého, kdo někdy vezl děti v newyorském metru, kde ve většině stanic nejsou eskalátory ani výtahy, nebo nefungují, už napadlo to, co vždy napadne mě, když se snažím snést kočárek s jedním ze synů z kovových schodů. Když zakopnu nebo mi uklouzne noha, jak se snažit padat tak, aby to aspoň on určitě přežil?

Smrt mladé matky je jedním z důsledků faktu, že v sektoru dopravy a infrastruktury pracuje chronicky málo žen. Vím, že je pro hodně lidí slovo gender otravné. Ale používat při výstavbě a renovaci optiku obou pohlaví, a specificky tu, která bude pro změnu svědčit ženám, opravdu může zlepšit kvalitu života a předcházet neštěstím. Po celém světě se ukazuje, že když se v dopravních projektech vezme gender v potaz, staví se najednou lépe osvětlené autobusové zastávky, bez křovin a tmavých průchodů v okolí, kde by ženám hrozilo násilí. U nádraží či v přístavech se začnou objevovat čistší záchody, budky, kam se lze před deštěm schovat s taškami nebo si sednout s dětmi, místnosti, kde je možné důstojně vyměnit plenku. V Japonsku, Brazílii, Egyptě a dalších zemích byly zavedeny speciální vagony jen pro ženy, aby pasažérky mohly cestovat do práce bez obav z osahávání a dalších…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte