Studená válka. Nový pohled na konflikt mezi Západem a Východem
 
Kultura

Studená válka. Nový pohled na konflikt mezi Západem a Východem

Český titul knihy Studená válka poněkud přetáčí to, co vyjadřoval původní New Oral History of Life Between East and West. Tedy že základem jsou úryvky z rozhovorů s účastníky i svědky konfliktů či významných událostí pořizovaných pro BBC, které novinářka Bridget Kendall provází komentářem. Studená válka je zde tak nahlížena z mnoha perspektiv a v mnoha podobách. Začíná se už rokem 1944 a „válkou“ o Atény. Následující kapitoly líčí scény ze čtyř kontinentů. Hned dvakrát tu figuruje Československo: únorovým převratem 1948, jemuž podle autorky ze strany SSSR předcházelo cosi na způsob hybridní války, a pražským jarem 1968.

Právě českému čtenáři může připadat, že kniha je sestavena tak, aby se krutosti na obou stranách vyvažovaly. O senátorovi McCarthym autorka píše, že jeho přístup připomínal metody komunistických diktatur, proti čínské kulturní revoluci, kdy děti přihlížely zabití vlastního otce svými spolužáky, stojí vzpomínky amerického vojáka z Vietnamu, který líčí bestialitu spolubojovníků. A obdobou ovlivňování atmosféry v předúnorovém Československu je to, jak Američané měli manipulovat veřejným míněním během italských voleb roku 1948.  Kniha už ze své podstaty nemůže přinést zcela nové pohledy ani syntézu, jak slibuje, zato nabízí faktografické chyby – dílem vinou originálu a dílem chybou překladu, kdy se třeba firma…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte