Kultura

Deník III. 1959–1974

Pavel Juráček v deníku předpověděl hon na svou filmařskou generaci

Tvář režiséra a scenáristy Pavla Juráčka (1935–1989) má zase o něco jasnější obrys. Když čtenáři do knihovny zasunou třetí díl jeho právě vydaného Deníku k dříve publikovaným svazkům, ze hřbetů knih na ně hledí jeho reprodukovaný plachý pohled s poněkud vystrašenýma očima. Zbývá už jen závěrečný díl, který jeho tvář definitivně zacelí. V Torstu třetí svazek vychází poprvé, ale v něm obsažené Juráčkovy zápisky z let 1959–1974 vyvolaly senzaci už před patnácti lety. Tehdy z nich výběr poprvé vydal Národní filmový ústav. Nyní jsou tedy k dispozici znovu. A nová revize editorky Marie Kratochvílové doplněná o dříve nedostupné texty nabízí ještě intenzivnější čtenářský zážitek.

Svazek Juráčka zachycuje na vrcholu sil. A taky na jejich konci. Ve svých intimních textech zachytil éru, kdy mu sovětská okupace a následná normalizace krátce po Kristových letech sebraly úplně všechno. A nejen jemu už to nikdy nevrátily. Zároveň je tisícistránková publikace ojedinělým svědectvím o lidském charakteru, který se nedal zlomit ani při vědomí, že kvůli tomu bude všemi včetně nejbližších považován za blázna.

Atomový ústřední výbor

Nástup „zlatých šedesátých“ let se v zápiscích projevuje velmi pozvolně. Pravidelné osobní zápisky byly pro Juráčka od roku 1948 zejména příležitostí k zachycování vnitřní citové rozeštvanosti, neboť deník, to je pro něj „duševní koupelna, je to odpadkový koš na myšlenky a mindráky“. S ukončením studia FAMU a vstupem do služeb státního kolosu…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte